Opublikowany przez: monika.g 2015-11-18 15:30:50
Suchy kaszel może być objawem wielu schorzeń związanych z górnymi drogami oddechowymi. Przeważnie jego przyczyną jest infekcja wirusowa lub bakteryjna. Kaszel jest również reakcją obronną organizmu na substancje drażniące z otoczenia. Wywołują go takie czynniki drażniące jak dym papierosowy, suche powietrze lub alergeny w postaci pyłków. Długotrwały suchy kaszel powoduje podrażnienie gardła i oskrzeli, co może sprawiać ból w tych miejscach. Gdy trwa dłużej niż 3 dni, a żadna infekcja się nie rozwija może być objawem alergii, astmy, a nawet nowotworu. W takim przypadku niezbędna jest oczywiście wizyta u lekarza, ale w łagodniejszych przypadkach pomocne będą domowe sposoby łagodzenia suchego kaszlu.
(123rf.com @ Suchy kaszel w noc)
Suchy kaszel w nocy - przyczyny
Suche powietrze – szczególnie jesienią i zimą, gdy w pomieszczeniach używa się ogrzewania, ale też latem, gdy włączona jest klimatyzacja. Suche powietrze działa drażniąco na gardło i może wywoływać nocne napady kaszlu. Warto kupić urządzenie do pomiaru nawilżenia powietrza. Optymalny poziom nawilżenia powietrza wynosi 40-50%. Zbyt suche podrażnia gardło i utrudnia swobodne oddychanie, bo wysusza śluzówki.
Alergia – do najczęstszych alergenów powodujących kaszel są roztocza, pleśnie, pyłki roślin oraz futro zwierząt. W tym przypadku wilgotność powietrza odgrywa także bardzo dużą rolę. Jeśli jest zbyt wysoka, może sprzyjać rozwojowi roztoczy i pleśni, które powodują alergie i mogą być przyczyną nocnego kaszlu o podłożu alergicznym.
Refluks żołądkowo-przełykowy – jest on spowodowany cofaniem się treści z żołądka, które podrażniają gardło i wywołują napady suchego kaszlu. Może prowadzić nawet do wymiotów. Przyczyny należy szukać w układzie gastrycznym.
Gdy suchy kaszel trwa zbyt długo (dłużej niż 3 dni) i nie przechodzi w infekcję, ani nie zmienia się na mokry koniecznie zgłoś się do lekarza. Jego przyczyny mogą być poważniejsze niż zwykłe przeziębienie. Może być spowodowany astmą oskrzelową, zapaleniem krtani, a nawet chorobą nowotworową płuc i oskrzeli.
Suchy kaszel w nocy – domowe sposoby łagodzenia kaszlu
Nawilżanie – przy każdym rodzaju kaszlu oraz wszelkich infekcjach należy dużo pić. Najlepiej wodę z miodem i imbirem, napar z lipy, mleko z czosnkiem i masłem. Świetnie łagodzi kaszel domowy syrop z cebuli, który zrobisz siekając cebulę na małe kawałki, zasypując ją kilkoma łyżkami cukru i odstawiając na jedną dobę. Również powietrze, którym oddychamy powinno być nawilżone. Do tego można używać specjalnych nawilżaczy lub gdy ich nie mamy to wystarczy kłaść mokre ręczniki na kaloryferach.
Inhalacje – to również rodzaj nawilżania powietrza, ale bardziej intensywny. Do miski wlej wrzącą wodę i dosyp do niej ziół takich jak rumianek, lipa lub dodaj kilka kropli olejku sosnowego lub eukaliptusowego. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie też inhalator do nebulizacji. Wystarczy wlać do niego sól fizjologiczną. Przy cięższych infekcjach dróg oddechowych może być również stosowany do podawania leków.
Ziołowe płukanki - płukanie gardła szałwią lub rumiankiem działa odkażająco oraz nawilżająco.
Leki z apteki – zawierają substancje hamujące odruch kaszlu takie jak kodeina i dekstrometorfan. Wskazane są do stosowania przy bardzo silnym, napadowym, suchym kaszlu. Nie należy ich jednak zażywać zbyt często ani za długo. Jeśli po kilku dniach objawy nie ustępują należy skontaktować się z lekarzem.
Leki wykrztuśne – w przypadku uciążliwego kaszlu, który męczy również w dzień, można zastosować leki wykrztuśne, które rozrzedzą wydzielinę i ułatwią jej usunięcie z dróg oddechowych. Takie syropy czy tabletki należy stosować w ciągu dnia, a ostatnia dawka powinna być przyjęta do godziny 16.
Właściwa temperatura w pomieszczeniu – przy suchym kaszlu zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu również nasila objawy, wywołuje napady kaszlu i ułatwia namnażanie się bakterii. Optymalna temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić 18-20 st. Napad suchego kaszlu powoduje obrzęk krtani, który czasem lepiej złagodzić zimnem niż ciepłem. Jeśli duszący kaszel staje się bardzo intensywny otwórz szeroko okno lub odkręć kran z zimną wodą.
Jeśli kaszel jest początkiem infekcji to zwykle towarzyszyć mu będą dolegliwości związane z przeziębieniem takie jak katar, podwyższona temperatura, osłabienie. Jeśli jednak suchy kaszel w nocy jest tak samo intensywny jak w dzień i nie ustępuje po 3-4 dniach, a dodatkowo towarzyszą mu problemy z oddychaniem lub duszności to należy zgłosić się do lekarza, gdyż może on być oznaką poważniejszych dolegliwości.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Kaszel u niemowlaka - przyczyny i zapobieganie>>
Syrop na kaszel dla niemowląt>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
eureko 2016.02.08 22:32
Polla - ja też córce podaję Dicotuss Baby, ale nie wiedziałam, że on się także dla dorosłych nadaje. Dobrze wiedzieć, przy następnej okazji będę także z niego korzystać :)
Polla01 2015.12.10 20:29
W okresie zimowym bardzo często łapie infekcje którym towarzyszy kaszel. Bez żadnego problemu przechodzi on na moją córkę i resztę domowników. Długo szukałam jakiegoś syropu który moglibyśmy przyjmować wszyscy i trafiłam na Dicotuss Baby. Jest on kierowany dla dzieci ale nawet u mnie przy kaszlu sprawdza się świetnie.Działa na każdy rodzaj kaszlu więc spokojnie możemy przyjmować go przy każdej infekcji bez interwencji lekarza.
Polla01 2015.12.10 20:29
W okresie zimowym bardzo często łapie infekcje którym towarzyszy kaszel. Bez żadnego problemu przechodzi on na moją córkę i resztę domowników. Długo szukałam jakiegoś syropu który moglibyśmy przyjmować wszyscy i trafiłam na Dicotuss Baby. Jest on kierowany dla dzieci ale nawet u mnie przy kaszlu sprawdza się świetnie.Działa na każdy rodzaj kaszlu więc spokojnie możemy przyjmować go przy każdej infekcji bez interwencji lekarza.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.